Ubezpieczenie turystyczne to tylko opcja w wyjdzie na wakacje. W takim razie, czy warto tracić pieniądze na zakup polisy? W tym artykule przyrównam ubezpieczenie wyjazdowe do karty EKUZ i postaram się odpowiedzieć czy na pewno warto kupić ubezpieczenie podróżne. Może wystarczy tak naprawdę sama karta EKUZ? Zapraszam do czytania i sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed kupieniem online ubezpieczenia na wyjazd za granicę.
Czym jest ubezpieczenie podróży?
Ubezpieczenie podróżne lub turystyczne to nic innego jak polisa zawierana w celu uchronienia się przed niespodziewanymi wydarzeniami na wyjazdach czy to krajowych bądź zagranicznych. Zakres takiego ubezpieczenia najczęściej obejmuje:
- ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków (np. złamanie ręki),
- pokrycie kosztów leczenia za granicą (np. wizyta u ortopedy),
- koszty związane z akcjami ratowniczymi (np. wypadek w górach może wiązać się z wezwaniem śmigłowca ratowniczego),
- ubezpieczenie bagażu podróżnego.
Oczywiście to nie jest pełen zakres ubezpieczenia. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych (TU) możesz go dowolnie modyfikować w zależności od tego, co będziesz robić na wyjeździe za granicą lub w kraju. Najważniejsze na początek jest określenie celu podróży. Ubezpieczenie w podróży pozwala wybrać Ci jako miejsce wyjazdu Polskę, Europę i świat.
Jak działa ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie na wyjazd wymaga od Ciebie skontaktowania się z infolinią ubezpieczyciela. W ten sposób konsultant pomoże Ci zorganizować pomoc albo wizytę u lekarza. Choć można również rozliczyć się z TU na podstawie otrzymanych faktur lub paragonów, to nie w każdej sytuacji jest to możliwe.
Dlatego zachęcam, że jeżeli sytuacja nie zagraża twojemu życiu lub zdrowiu, to w pierwszej kolejności zadzwoń do ubezpieczyciela i ustal, w jaki sposób mogą Ci pomóc.
Przykład 1:
Przykład 2:
Jak widzisz sytuacje, które mogą Cię spotkać, będą różne. Dlatego ważne jest przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), żeby zweryfikować czy nie będzie potrzebne wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak czytać OWU, to zajrzyj do artykułu Jak czytać OWU, żeby coś zrozumieć?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne?
Według mnie warto kupić ubezpieczenie turystyczne, ale tylko w przypadku konkretnego rodzaju wyjazdów. W innych przypadkach wystarczy EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Oczywiście zawsze mogą się zdarzyć sytuacje, których potem karta EKUZ nie zrefunduje. Jednak decyzje o tym, czy sam EKUZ Ci wystarczy, pozostawiam Tobie.
Ubezpieczenie turystyczne warto kupić kiedy:
- będziesz uprawiać sporty ekstremalne,
- wybierasz się w wysokie góry (nawet w przypadku wycieczki na tatrzańskie szlaki na Słowacji),
- jedziesz na egzotyczną podróż lub po prostu poza Unię Europejską,
- powierzasz swój bagaż liniom lotniczym,
- wyjeżdżasz pracować tymczasowo za granicą.
Na pewno nie każdy wyjazd w Polsce wymaga zakupienia ubezpieczenia. Warto je rozważyć, jeżeli twój wyjazd łączy się ze sportem ekstremalnym. Można powiedzieć, że tam, gdzie może wystąpić większe ryzyko zachorowania lub wypadku, to tam warto kupić dodatkowe ubezpieczenie. A jeżeli jedziesz na weekendowy wypad zwiedzać włoskie miasteczka, to karta EKUZ powinna Ci w zupełności wystarczyć.
Na co zwrócić uwagę przed wykupieniem ubezpieczenia turystycznego?
Jest kilka kwestii, które pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Jeśli zwrócisz na nie uwagę przy wyborze ofert, z łatwością znajdziesz ubezpieczenie dopasowane do twojego wyjazdu. No to lecimy!
Zakres ochrony
Ubezpieczenie podróżne ma to do siebie, że możesz je dowolnie modyfikować. Rozszerzać zakres, zmieniać sumy ubezpieczenia i miejsca docelowe twojej podróży. Zakres ochrony ubezpieczenia na wakacje jest jednym z tych elementów. W zakresie ubezpieczenia turystycznego znajdziesz:
- assistance,
- OC w życiu prywatnym,
- koszty leczenia poza granicami kraju,
- koszty akcji ratunkowych,
- ubezpieczenie NNW,
- opóźnienie lub odwołanie lotu,
- zagubienie, opóźnienie lub zniszczenie bagażu,
- ubezpieczenie sprzętu sportowego,
- uprawianie sportów ekstremalnych,
- ubezpieczenie na czas pracy zarobkowej za granicą,
- rozszerzenie obejmujące sytuacje pod wpływem alkoholu.
Jak widzisz, opcji jest całkiem sporo do wyboru. Podstawą polisy turystycznej najczęściej są ubezpieczenie NNW, koszty leczenia i assistance. Jednak wszystko zależy od ubezpieczyciela. W zależności od wyjazdu dopasuj zakres ubezpieczenia do siebie. W końcu ubezpieczenie sprzętu sportowego nie będzie Ci potrzebne, jak jedziesz odwiedzić rodzinę w Anglii na tydzień. Za to może Ci się w takiej sytuacji przydać ubezpieczenie bagażu podróżnego.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Ubezpieczenie NNW pozwala Ci uzyskać odszkodowanie za uraz, jaki doznałeś na wakacjach. Dotyczy to również śmierci, ale nie zakładajmy od razu najgorszego 😉 Im większa suma ubezpieczenia, tym możesz liczyć na wyższą wypłatę. Wartość wypłaty ustalana jest procentowo na podstawie tabeli uszczerbku. Najmniejsze zaczynają się od 1%, dlatego kwoty potrafią być śmiesznie niskie.
Dlatego, jeżeli na wyjeździe planujesz zwiedzać miejsca niebezpieczne lub po prostu uprawiasz ekstremalny sport, to wybieraj wyższą sumę ubezpieczenia NNW. W przypadku spokojnego urlopu, jak najbardziej wystarczy niska suma ubezpieczenia. Po prostu ryzyko jest mniejsze.
Koszty leczenia
W kosztach leczenia zawierają się wszelkie wizyty u lekarzy, wykupione leki, pobyt w szpitalu. W przypadku tej opcji również kwoty mogą być różne. Chociaż przy podróżowaniu po Europie nie są aż tak istotne. Natomiast, jeżeli twoim celem wakacyjnej podróży są Stany Zjednoczone, Kanada, Australia albo Japonia, to tutaj zdecydowanie wybieraj wysokie sumy. Są to kraje, w których za leczenie drogo zapłacisz, więc dobrze jest się ubezpieczyć w razie wypadku.
Warto również sprawdzić, czy ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje swym zakresem zachorowanie na COVID-19.
Ubezpieczenie bagażu
Warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia turystycznego o ubezpieczenie bagażu. Zwłaszcza jeżeli lecisz samolotem na wakacje. Co prawda ubezpieczyciel nie pomoże ani nie przyspieszy odnalezienia twoich rzeczy, ale zwróci Ci pieniądze za kupienie nowych.
Tutaj uwaga! W celu otrzymania zwrotu za kupienie nowych i niezbędnych rzeczy potrzebne jest przedstawienie rachunków, które trzeba dostarczyć jak najszybciej po powrocie do kraju. Niestety często zdarza się, że ubezpieczeni klienci nie mają wypłacanych pieniędzy z tego rozszerzenia. Dlatego zapoznaj się z OWU danego ubezpieczyciela, na jakich zasadach wypłaca odszkodowanie za zagubiony bagaż.
Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia jest podawana przez ubezpieczyciela zazwyczaj w widełkach. Oznacza to, że możesz wybrać dowolną kwotę z zakresu np. od 10 000 do 100 000. Pamiętaj, że w przypadku wizyt w odległych krajach koszty leczenia lub ratownictwa mogą być bardzo wysokie, dlatego sprawdź w internecie, czego możesz się spodziewać. W ten sposób dopasujesz ubezpieczenie pod konkretny wyjazd.
Oczywiście niższa suma ubezpieczenia przekłada się też na niższą składkę do zapłacenia. Jednak w przypadku złamanej ręki TU wypłaci Ci tylko procent od wskazanej w polisie sumy. Dlatego jak wybrałeś 10 000 zł, to nie dziw się, że ubezpieczyciel wypłacił Ci 100 zł. W przypadku uszczerbku na zdrowiu towarzystwa ubezpieczeń kierują się tabelą uszczerbku, która wprost wskazuje, ile procent od sumy ubezpieczenia otrzymasz za określony uszczerbek.
Różnice pomiędzy ubezpieczeniem turystycznym a kartą EKUZ
Pod skrótem EKUZ czai się nazwa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona pokryć koszty za podstawowe leczenie w krajach Unii Europejskiej i obszaru EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria). W ramach EKUZ nawet koszty, które ona pokrywa, to i tak czasami musisz dopłacić za usługi medyczne. Ma to miejsce w krajach, w których obywatele również pokrywają część kosztów za leczenie, a część opłaca im państwo.
Aby lepiej przyrównać EKUZ do ubezpieczenia turystycznego, to w tabeli znajdziesz porównanie tych dwóch usług.
EKUZ | Ubezpieczenie turystyczne | |
---|---|---|
W jakich sytuacjach można z niego skorzystać? | Niezbędne i nieplanowane. | Nagłe i niespodziewane. |
Gdzie możesz skorzystać z pomocy? | Placówki publicznej opieki zdrowotnej. | Placówki prywatne i publiczne opieki zdrowotnej. |
Czy pokryje wszystkie koszty związane z leczeniem? | Nie, jeżeli obywatele danego kraju również opłacają część kosztów. | Tak. |
Czy zostaną opłacone koszty związane z akcją ratowniczą? | Nie. | Tak. |
Czy pokryje koszty związane z szybszym powrotem do domu w związku z nagłym zachorowaniem? | Nie. | Tak. |
Czy zostaną mi zwrócone koszty poniesione na zakup leków? | Nie. | Tak, po przedstawieniu rachunków i zaleceń lekarza. |
W jakich krajach mogę skorzystać z leczenia? | Tylko UE i EFTA. | Kraje z całego świata, jeżeli wskazałeś je w ramach polisy, którą wykupiłeś. |
Dodatkowe usługi assistance | Nie. | Tak. |
Jak widzisz, karta EKUZ zapewni Ci minimum ochrony i tylko w określonych krajach UE i EFTA. Dlatego, jeżeli Ci na pełnej ochronie, to lepiej będzie wybrać ubezpieczenie podróżne. Zwłaszcza jeżeli wybierasz się na wycieczkę poza granicami Europy.
Czy mogę kupić ubezpieczenie podróżne, będąc za granicą?
Jak najbardziej tak. Możesz kupić polisę, kiedy jesteś za granicą. Zwłaszcza że teraz wystarczy dostęp do internetu, żeby szybko zakupić polisę. Przy czym zwróć uwagę na zapisy OWU. Może być tak, że nowa polisa obowiązuje od dnia wskazanego przy zwieraniu umowy, albo od dnia następnego. Przy czym składka za polisę musi być opłacona, żeby polisa była ważna.
Tylko zawierając polisę w Polsce, możesz liczyć na to, że zacznie ona obowiązywać od chwili podpisania umowy.
Gdzie można wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Tak jak inne ubezpieczenia, tak i ubezpieczenie turystyczne możesz kupić:
- u agenta,
- na infolinii ubezpieczeniowej,
- wypełniając formuarz online.
Oczywiście najwygodniejszą formą zakupu ubezpieczenia, to wyszukanie oferty w internecie, czy to samodzielnie lub z pomocą specjalnych porównywarek ubezpieczeń. Skorzystanie z usług agenta ubezpieczeniowego ma ten plus, że on za Ciebie może zająć się wyszukaniem odpowiedniej polisy oraz możesz liczyć na dodatkowe zniżki, które każdy agent otrzymuje w ramach współpracy z TU.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne online?
Chyba Cię nie zdziwi, jeżeli napiszę, że to zależy. Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od szeregu czynników m.in. od:
- długości trwania polisy,
- rodzaju kraju docelowego (np. w którym obecnie trwa wojna),
- zakresu ubezpieczenia.
Jeżeli potrzebujesz tylko ubezpieczenia kosztów ratownictwa, bo wybierasz się pochodzić na weekend po Tatrach słowackich, to za ubezpieczenie zapłacisz nawet kilka złotych. Natomiast kiedy wybierasz się do krajów Bilskiego Wschodu, to już możesz liczyć na wyższą składkę. O ile ubezpieczyciel w ogóle będzie chciał Ci wystawić taką polisę.
Możesz się spotkać, że TU nie będzie chciało sprzedać Ci ubezpieczenia, bo uzna to za nieopłacalne. Choć najczęściej towarzystwa zabezpieczają się w takich sytuacjach zapisami OWU, w których wśród wyłączeń znajdziesz szkody związane z działaniami wojennymi.
Podsumowując, dobrze dobrane ubezpieczenie będzie dla Ciebie zabezpieczeniem, które pozwoli Ci się zrelaksować na wyjeździe. Jednak zakup je, jeżeli wybierasz się poza UE lub masz zamiar na wakacjach robić rzeczy, które mogą być niebezpieczne. Nawet piesze wycieczki po górach mogą skończyć się niespodziewaną kontuzją. W innym przypadku karta EKUZ powinna Ci wystarczyć 🙂
Jeżeli masz jakieś pytania o ubezpieczenie turystyczne, to śmiało pytaj! Z chęcią pomogę Ci, abyś mógł wybrać dobre ubezpieczenie dla siebie. 🙂