Oszczędzanie kojarzy się przede wszystkim z odkładaniem pieniędzy, ale można też to robić na inne sposoby. Nie trzeba daleko patrzeć, bo wystarczy przyjrzeć się temu, bez czego nie możemy żyć. Po prostu oszczędzaj wodę! Z pozoru wydaje się to błahe, ale zobacz jakie są sposoby na ograniczenie zużycia wody i sprawdź jak możesz pomóc Ziemi i sobie.
Za nami Światowy Dzień Wody, który przypada na 22 marca. Warto pójść za hasłem szanuj wodę i zacząć ją oszczędzać!
- Mycie zębów bez lania wody
- Nie mocz się – wybierz prysznic, zamiast wanny
- Jak zmiana kranu może pomóc w oszczędzaniu wody?
- Jak właściwie korzystać z pralki?
- Królowa naczyń i garów – zmywarka rzecz niezbędna
- Czy dieta może mieć wpływ na zużycie wody?
- Inne pomysły, sprawdź i oszczędzaj wodę!
1. Mycie zębów bez lania wody
Taka prosta czynność, a może przyczynić się do marnotrawstwa. Nie jest opłacalne mycie zębów przy szumie wody. To nie jest szemrzący górski strumyk, a przepływające przez palce pieniądze. Nalej wody do kubeczka i zakręć kurek. Zyskasz na mniejszych rachunkach.
Ten sam trik można też użyć do golenia się oraz mycia twarzy. Proste do wdrożenia, wystarczy tylko zmienić nieco poranny nawyk. Dzięki temu zyskasz też dodatkowe cenne minuty rano.
2. Nie mocz się – wybierz prysznic, zamiast wanny
Przyjemnie jest odstresować się po ciężkim dniu w wannie pełnej ciepłej wody. Może jeszcze kieliszek wina do tego? Brzmi jak obrazek z filmu i pełen relaks, tylko bardzo kosztowny relaks. Na taką przyjemność możesz zużyć nawet 180 litrów wody!
Zrelaksować można się w inny sposób, a wodę zaoszczędzić korzystając z szybkiego prysznica. Warto pamiętać, że gdy mydlimy siebie, albo nakładamy szampon na włosy, to też można to zrobić bez spływającej wody. Na takie szybkie 5 minutowe mycie zużyjemy 50 litrów wody, co daje ogromną oszczędność w porównaniu z wanną!
Zostaw ciepły długi prysznic na specjalne okazje. Zaoszczędzisz wodę oraz docenisz ile przyjemności Ci daje. Co powszednieje jest mniej doceniane.
3. Jak zmiana kranu może pomóc w oszczędzaniu wody?
Do tej pory jedyne moje rozmyślania nad kurkiem od kranu dotyczyły tego, czy odpowiednio wyceluję w temperaturę. Milimetr w jedną i mamy piekło, milimetr w drugą i witaj arktyczny mrozie.
Przy czym okazuje się, że gdy mamy tylko jeden uchwyt na wodę, zamiast dwóch oddzielnych na ciepłą i zimną, to też możemy na tym ograniczyć parę litrów wody. Ma to sens, bo nie trzeba odkręcać jednego, potem drugiego, a woda leci…
W kuchni dodajmy do tego perlator (to taka specjalna końcówka montowana na końcu kranu), który pozwoli na napowietrzenie wody. Dzięki małym oczkom sitka wydaje się, że wody jest więcej. W ten sposób mamy kolejny sprytny patent na oszczędność wody. A jak rozwiązanie Ci się spodoba, to możesz też znaleźć perlatory na słuchawkę prysznica i mamy kolejną przewagę prysznica nad wanną.
4. Jak właściwie korzystać z pralki?
Nie wyobrażamy sobie życia bez pralki. Jest naprawdę świetnym udogodnieniem. Wrzucasz rzeczy, proszek, płyn i włączasz. Nic więcej Cię nie interesuje, a tak naprawdę powinno. Każda pralka jest trochę inna i wykorzystuje dużą ilość wody. Zastanów się czy musisz ją włączać, gdy nie jest zapełniona. Może wystarczy poczekać o dwa dni więcej, a zrobić jedno pranie zamiast dwóch.
Kolejną sprawą jest odpowiedni dobór programu do zabrudzonych rzeczy. Nie do każdego prania potrzebujesz cyklu na 4 godziny. Sprawdź czy nie wystarczy Ci krótszy program.
5. Nasza królowa naczyń i garów – zmywarka rzecz niezbędna
Wciąż jeszcze nie aż tak doceniana, ale pojawia się w większej ilości domów i biur. Oszczędza czas i wodę. Dlatego jeżeli jeszcze nie posiadasz na swoim wyposażeniu zmywarki, to sprawdź jakie korzyści za tym idą. Chyba nikt z nas nie lubi stać nad garami w kuchni.
Pamiętaj, żeby zmywarka była korzystna w tym rozwiązaniu, to również najlepiej ją włączać, gdy jest zapełniona. Lepiej dokupić kilka talerzy lub sztućców, a nie zastanawiać się jak umyć naczynia w zlewie, żeby nie przelewać bez sensu wody i nie niszczyć dłoni.
6. Czy dieta może mieć wpływ na oszczędzanie wody?
W jaki sposób jedzenie mięsa wpływa na większe zużycie wody? Zwierzęta trzeba poić, a i w samej obróbce mięsa też jest potrzebna woda. W zależności od jego rodzaju mówimy tutaj o tysiącach litrów wody.
Dla wyprodukowania 1 kg mięsa drobiowego, potrzebne jest 4 330 litrów wody.
Informacje zaczerpnięte ze strony Nasza Ziemia.
Natomiast do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzebne jest aż 14 500 litrów wody!
To są ogromne liczby i może się wydawać, że będąc tylko małą mrówką w tym mrowisku, to niewiele mogę. Jednak jak zaczniesz stopniowo ograniczać jedzenie mięsa, tak żeby nie było codziennie na Twoim stole, to już coś. Zwłaszcza jak okaże się, że nie wpadła na to jedna mróweczka, ale całkiem spora gromada z tego mrowiska 😉 Dodatkowo pozytywnie to wpłynie na Twoje zdrowie, gdy mięso zamienisz na warzywa. Sama stopniowo zrezygnowałam z mięsa i produktów od zwierzęcych i przede wszystkim lepiej się czuje 🙂
7. Inne pomysły, sprawdź i oszczędzaj wodę!
To nie wszystkie sposoby na oszczędzanie wody. Tak naprawdę pomysłów może być bardzo wiele, ale z niektórych mogą skorzystać osoby, które mają do dyspozycji własny ogród.
Zbieraj deszczówkę
Wystarczy zakupić beczkę, ustawić ją pod rynną i voilà! Mamy wodę do:
- podlewania roślin w ogrodzie,
- umycia auta,
- napojenia zwierząt,
- sprzątania np. mycia podłóg.
No dobrze, warto jeszcze w rynnach zamontować specjalne wyłapywacze, które zatrzymają wszelkie zanieczyszczenia. Jednak sprawa i tak jest prosta, a czemu nie brać tego co natura daje nam za darmo? Możesz nawet rynny podpiąć do oczka wodnego, które masz na podwórku. A jak masz oczko wodne, to pomagasz w zatrzymywaniu wody i mogą z niej korzystać ptaki i owady.
Napraw kran i inne cieknące sprawy
Nie ma co zwlekać z awariami. Zwłaszcza tymi, w których cieknie woda. W ten sposób uciekają Ci pieniądze. Dodatkowo warto sprawdzać szczelność wszelkich rur i odpływów. Z jednej strony szybko usuniesz usterkę, gdy jeszcze będzie mała, a z drugiej strony nie dopuścisz do powiększenia się awarii, która może zakończyć się zalaniem.
Czy wiesz, że cieknący kran, z którego ucieka 1 kropla na 5 sekund,
Informacja dostępna na stronie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
to w ciągu roku ponad 2 000 litrów wody rocznie?!
Płucz warzywa i owoce nad miską
Jeżeli do tej pory nie korzystałeś z tej opcji to spróbuj ją zastosować. Taki patent pozwala na użycie wody z płukania do:
- podlania roślin,
- wykorzystania jej do sprzątania,
- spłukania toalety.
Nie trać czasu na śmieci
Ja tak mam, że aż mnie kusi, żeby słoiczek po dżemie lub przecierze pomidorowym wziąć i umyć. Zwłaszcza jeżeli nie będę go wyrzucać tego samego dnia. Udaje mi się jednak powstrzymać, a czemu warto to robić? Bo wszelkie odpadki, które będą wykorzystane ponownie, tak jak szklane pojemniki, i tak będą myte przemysłowo. W ten sposób na własne życzenie marnujemy wodę, za którą sami zapłacimy.
Z początku pisząc ten artykuł nie sądziłam, że pomysłów zbierze się aż tyle. Zachęcam Cię do ich wypróbowania. Nie są odkrywcze, ale jeżeli spróbujesz, to zyskasz i Ty i nasza planeta.
Tym bardziej, że jako Polska mamy naprawdę niewielkie zasoby wody. Statycznie przypada na jednego Polaka tyle wody, co na jednego mieszkańca suchego Egiptu, który jest ponad 3 razy większym krajem (według danych podanych przez MGMiZS).