Początek kwietnia przyniósł z jednej strony to, czego spodziewali się finansowi eksperci. Rada Polityki Pieniężnej znowu podniosła stopy procentowe do góry. Jednak tym razem był to krok bardziej zdecydowany z ich strony. W rzeczywistości nikt nie podejrzewał, ze podwyżka będzie aż o 100 punktów bazowych!
Niestety zdecydowany wzrost stóp odczują w pierwszej kolejności kredytobiorcy, których raty zależne są od stóp procentowych i WIBOR. RPP tłumaczyła się, że na takie postępowanie mają wpływ:
- marcowa inflacja na poziomie 10,9%,
- niepewna sytuacja w Europie i tocząca się wojna w Ukrainie,
- przyjmowanie uchodźców i opieka nad nimi.
Wygląda na to, że po czwartkowej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, wynika że comiesięczne podwyżki stóp zostaną z nami jeszcze przez parę miesięcy. Do czasu aż inflacja przystopuje. Za to WIBOR powinien się ustabilizować przez ten szok z tak dużym podniesieniem stóp. Okiem ekspertów WIBOR nie powinien przekroczyć 6%.
Co to jest WIBOR?
WIBOR też jest stopą procentową. Tylko określa w jaki sposób banki komercyjne są gotowe do udzielania pożyczek innym bankom w złotówkach oraz na jaki czas. A żeby się to opłacało zwrócona kwota jest powiększona o pewien procent. Tym procentem jest właśnie WIBOR. Za to ten tajemniczy skrót oznacza zapis z angielskiej nazwy Warsaw Interbank Offered Rate.
Mamy różne rodzaje WIBORu w zależności od tego na jaki okres jest zawarta umowa pożyczki, której dotyczy. W związku z tym możemy wyróżnić:
- O/N (overnight) – rozpoczyna się w dniu zawarcia transakcji między bankami i kończy się następnego dnia roboczego. Trwa jeden dzień.
- T/N (tomorrow next) – rozpoczyna się pierwszego dnia po zawarciu transakcji i kończy się następnego dnia roboczego. Trwa jeden dzień.
- S/N (spot next) – rozpoczyna się drugiego dnia roboczego po zawarciu transakcji i kończy się następnego dnia roboczego. Trwa jeden dzień.
- 2W – kredyt międzybankowy na 2 tygodnie, zaczyna się drugiego dnia roboczego po zwarciu transakcji.
- 1M – kredyt międzybankowy na 1 miesiąc, zaczyna się drugiego dnia roboczego po zwarciu transakcji.
- 3M – kredyt międzybankowy na 3 miesiące, zaczyna się drugiego dnia roboczego po zwarciu transakcji.
- 6M – kredyt międzybankowy na 6 miesięcy, zaczyna się drugiego dnia roboczego po zwarciu transakcji.
- 9M – kredyt międzybankowy na 9 miesięcy, zaczyna się drugiego dnia roboczego po zwarciu transakcji.
- 1Y – kredyt międzybankowy na 1 rok, zaczyna się drugiego dnia roboczego po zwarciu transakcji.
Podsumowując, efekty walki RPP z inflacją będzie można zobaczyć dopiero za kilka kwartałów. Realnie skuteczność walk z inflacją może być odczuwalna dopiero za 7 kwartałów! W związku z tym nie ma co się spodziewać, że stopy będą obniżane w tym roku. Teraz liczę tylko na to, że sytuacja się uspokoi. W końcu rada opiera się na bieżących danych o inflacji. Ich działania na stopy procentowe będą mniej radykalne dopiero wtedy, gdy inflacja się zatrzyma.