Zmieniasz auto na nowsze, lepsze albo po prostu mniej awaryjne. Udało Ci się już znaleźć kupca na swój poprzedni samochód. Cieszysz się, że już masz to z głowy. W głowie pojawiła się myśl, sprzedałem auto i co dalej?
O czym trzeba pamiętać po sprzedaniu auta?
- Zgłoszenie sprzedaży auta do wydziału komunikacji.
- Opłacenie podatku w urzędzie skarbowym.
- Zgłoszenie sprzedaży u swojego ubezpieczyciela.
Zgłoszenie sprzedaży auta do wydziału komunikacji
To na właścicielu, a potem tak zwanym zbywcy, ciąży obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu. Najważniejsze informacje jakie powinieneś wiedzieć:
- sprzedaż trzeba zgłosić do 30 dni kalendarzowych od dnia sprzedaży samochodu. Od 1 lipca 2021 r. wydłużono ten termin do 60 dni. Będzie on obowiązywał do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19;
- zgłoszenia można dokonać przez internet lub bezpośrednio w urzędzie;
- nie trzeba nic płacić za zgłoszenie;
- należy przedstawić kopię dokumentu sprzedaży, np. umowę kupna-sprzedaży wraz z danymi nabywcy;
- za brak zgłoszenia sprzedaży w terminie możemy otrzymać karę w wysokości 250 zł. Na podstawie art. 140mb ust. 6 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.
Kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 dokumenty przekazywane kupującemu przy sprzedaży pojazdu ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o zbyciu pojazdu w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł.
Co robić w przypadku sprzedaży, nabycia, czy darowizny pojazdu, zostało dobrze opisane na gov.pl w informacjach dla obywatela. Wystarczy odpowiedzieć na dwa proste pytania i dostajemy informacje dopasowane do naszej sytuacji.
Opłacenie podatku w urzędzie skarbowym
Nie tylko w przypadku zakupu pojazdu trzeba zapłacić podatek do urzędu skarbowego. Podobnie jest w przypadku, gdy sprzedamy swój samochód. Taki obowiązek powstaje, gdy samochód został sprzedany przed upływem 6 miesięcy, ale od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W związku z tym podatku możesz uniknąć, jeżeli sprzedasz pojazd po 6 miesiącach.
W przypadku, gdy sprzedasz pojazd wcześniej i obowiązuje Cię opłacenie podatku, to trzeba sprawdzić, czy się na tym wzbogaciłeś. Oznacza to, że osiągnąłeś dochód, czyli przychód ze sprzedaży był wyższy niż koszt jego zakupu. Wówczas należy:
- rozliczyć się z tego dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym,
- wykazać go w dochodach i stratach w pozycji „inne źródła” w formularzu PIT-36,
- wysokość podatku zależy od zastosowanej skali, czyli 17% albo 32%.
Zgłoszenie sprzedaży u swojego ubezpieczyciela
Sprzedałem auto, a co z ubezpieczeniem? Czas na zgłoszenie sprzedaży to zaledwie 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Jednak takie powiadomienie zazwyczaj jest prostsze niż w wydziale komunikacji. W takim razie, jakie dane trzeba przekazać ubezpieczycielowi?
- Markę, model, numer rejestracyjny i VIN samochodu,
- dane zbywcy: imię nazwisko, adres oraz PESEL,
- dane nabywcy: imię, nazwisko, adres oraz PESEL,
- datę sprzedaży,
- kopia/zdjęcie/skan umowy kupna-sprzedaży.
Fakt sprzedaży pojazdu lepiej zgłosić jak najszybciej. Jest to o tyle ważne, żeby szkody nowego właściciela nie były przypisywane na nasze konto. Dodatkowo, jeżeli składka za ubezpieczenie OC jest rozłożona na raty, to solidarnie z nabywcą odpowiadasz za zapłatę, do dnia zgłoszenia tego faktu.
Ważne: o zwrot składki za ubezpieczenie OC możesz wnioskować, tylko jeżeli nabywca ją wypowiedział, ponieważ przysługuje mu prawo do skorzystania z ubezpieczenia do końca okresu jego trwania. Przy czym polisa nie wznowi się automatycznie, jeżeli sprzedaż została zgłoszona.
Podsumowując, dlaczego warto zgłosić sprzedaż jak najszybciej?
- Unikniemy kary za brak poinformowania wydziału komunikacji o sprzedaży.
- Polisa OC nie wznowi się automatycznie i towarzystwo ubezpieczeń nie będzie nas ścigało o jego zapłatę.
- Przeniesiemy obowiązek zapłaty za kolejną ratę na nabywcę.
- Jeżeli kupujący złoży wypowiedzenie, możemy wnioskować o zwrot składki.