Przy stale rosnących cenach szukamy oszczędności, gdzie tylko się da. W przypadku ubezpieczenia samochodu też można oszczędzić. Sprawdź poniżej, czy wiedziałeś o poniższych kwestiach, na które zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe. Możesz też przejść od razu do końca artykułu, żeby dowiedzieć się, jak w jeden prosty sposób zaoszczędzić na ubezpieczeniu swojego auta i zyskać tańsze OC.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Od czego zależy wysokość składki OC?
- Jakie ubezpieczenie wybrać samo OC czy OC i AC?
- Czy zniżki mogą przechodzić w rodzinie?
- Szukanie zawczasu pozwoli znaleźć najlepsze ubezpieczenie
Od czego zależy wysokość składki OC?
Odeszły czasy, gdy ubezpieczyciele posługiwali się sztywnymi widełkami przy wyliczaniu składek. To były tzw. bonus malus. Brzmi jak jakieś zaklęcie, a chodzi o system zniżek i zwyżek w odniesieniu do szkodowości właściciela.
Teraz o wiele częściej usłyszysz od agenta lub na infolinii, że towarzystwo stosuje wyliczenie systemowe na podstawie różnych parametrów. Nie wszystkie są ściśle tajne. Przyjrzyjmy się co może mieć wpływ na wysokość składki Twojego ubezpieczenia.
Droga marka, czy producent auta ma znaczenie?
Tak. Marka samochodu ma znaczenie przy obliczaniu składki. Dlaczego? Wzięło się to ze statystyk, że najwięcej wypadków powodują właściciele takich marek jak np. BMW czy Audi.
Dane o kolizjach i wypadkach są zbierane przez policję oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), a z nich korzystają ubezpieczyciele, żeby ocenić, jak bardzo szkodowa jest dana marka samochodów.
Pojemność silnika a wysokość składki
Podobnie jest w przypadku pojemności silnika samochodu. Im wyższa pojemność, tym wyższa składka. Taka zależność może brać się z tego, że jeżeli masz większą pojemność silnika, to Twój samochód jeździ szybciej. Niestety według danych opublikowanych przez policję, wypadki w których główną przyczyną jest przekroczenie prędkości królują w statystykach za 2021 rok.
Sam możesz sprawdzić szczegółowe statystki: Raporty roczne wypadków drogowych.
Współwłaściciel auta kluczem do niższej składki
Jednym ze sposobów na obniżenie składki jest współwłaściciel, który ma odpowiednio długa i dobrą historię szkodowości. Dlatego warto, zwłaszcza dla nowych posiadaczy aut, mieć współwłaściciela jako np. rodzica lub dziadka.
Wiąże się to też z ryzykiem, że jak nasz młodociany kierowca spowoduje wypadek, to szkoda naliczy się obu.
Bezszkodowa jazda a wysokość składki
Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na obniżenie składki jest po prostu bezpieczna jazda. To główny klucz i podstawowy czynnik uwzględniany przez każde towarzystwo ubezpieczeń.
Jakie ubezpieczenie wybrać samo OC czy OC i AC?
Wszystko zależy od Twoich preferencji, ale im starsze auto, tym Autocasco staje się mniej opłacalne. Koszty składki i późniejszej zwyżki po zgłoszeniu szkody z AC przewyższają kwotę, którą zapłacisz mechanikowi za naprawę swojego auta po spotkaniu z betonowym murkiem.
Jeżeli nie masz auta w leasingu i ma powyżej 5 lat, to AC staje się dużym kosztem. Lepiej mieć przygotowaną poduszkę finansową na „niespodziewane” naprawy auta niż oddawać je ubezpieczycielowi.
Ok… dla osób, które bardzo kochają swoje autka to ta granica wieku to maksymalnie do 10 lat. Tylko zastanów się, czy wcześniej nie wymienisz swojego oczka w głowie. Zwróć też uwagę, że powyżej 6 lat ubezpieczyciel uznaje auto za stare i dla pełnej ochrony wymagane jest wykupienie wyższego standardu AC. W związku, z czym w przypadku szkody, odszkodowanie dla Ciebie będzie pomniejszone o około 50%.
A po 10 urodzinach Twoje autko może liczyć na ubezpieczenie AC tylko w zakresie od kradzieży.
Czy na pewno potrzebuję AC?
Dlatego warto dobrze zastanowić się nad kosztami ubezpieczenia AC. Małych szkód nie będziesz chciał zgłaszać ze względu na szkodowość, która będzie się potem za Tobą ciągnąć.
Jeżeli jeździsz bezpiecznie i zgodnie z przepisami, to bardziej prawdopodobne, że ktoś Tobie wyrządzi szkodę, a wtedy skorzystasz z ubezpieczenia OC sprawcy. Oczywiście różne rzeczy mogą się zdarzyć i różne wypadki chodzą po ludziach. Jednak moim zdaniem ubezpieczenia autocasco jest nieopłacalne dla samochodów, które mają powyżej 5 lat.
W pakiecie taniej, czyli tańsze OC i AC
Po weryfikacji wszystkich za i przeciw jesteś za kupieniem polisy z autocasco i OC. W takim wypadku proponuję wykupić oba ubezpieczenia w pakiecie. Dzięki temu oferta jest korzystniejsza niż rozdzielenie ich na dwie osobne polisy.
Dodatki, dodatki, dodatki…po co komu dodatkowe ubezpieczenie?
Oprócz AC agent może Ci zaproponować inne dodatkowe ubezpieczenia. Najczęściej są to:
- assistance,
- NNW,
- ubezpieczenie szyb lub opon,
- bezpośrednia likwidacja szkód.
Assistance jest przydatnym dodatkiem do ubezpieczenia OC. Zwłaszcza gdy dużo jeździsz, a Twoje auto lubi być zawodne. Sprawdź tylko w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) jakie są limity km w przypadku holowania.
Ciekawostka: jeżeli będziesz sprawcą, a masz wykupione samo OC, to poszkodowany może jedynie skorzystać odpłatnie z pomocy drogowej. Dopiero później, na etapie likwidacji szkody, przedstawia rachunek za holowanie auta.
NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli doznasz obrażeń osobowych podczas kolizji, to możesz liczyć na dodatkowe odszkodowanie. Jednak sumy ubezpieczeń są niskie i mało atrakcyjne. Lepiej wykupić osobne NNW i samemu wybrać zadowalającą sumę ubezpieczenia.
Ubezpieczenie szyb lub opon są korzystne przy częstym podróżowaniu. Choć warto zwrócić uwagę, że szyby najczęściej są wymieniane na zamienniki, a ubezpieczenie opon to pomoc przy wymianie opony na miejscu zdarzenia.
Bezpośrednia likwidacja szkód może się pojawić w opcjach jako dodatek. Przy czym nie chodzi tutaj o porozumienie BLS, a rodzaj dodatkowej ochrony. Dotyczy to zwłaszcza małych ubezpieczycieli, którzy nie należą do porozumienia. Więcej o porozumieniu BLS przeczytasz w artykule: Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkód?
Czy zniżki mogą przechodzić w rodzinie?
Nie wiem, czy wiedziałeś, ale można dziedziczyć zniżki po żonie lub mężu. Chodzi zwykle o sytuacje, kiedy współmałżonek umrze, a był jedynym właścicielem auta. Wtedy po napisaniu odpowiedniego pisma do ubezpieczyciela, zniżki są przenoszone na nowego właściciela.
Szukanie zawczasu pozwoli znaleźć najlepsze ubezpieczenie
Tak naprawdę największa oszczędność zyskasz, kiedy zaczniesz szukać nowego ubezpieczenia około miesiąca wcześniej. Wtedy agenci mają możliwość zaproponowania już najkorzystniejszej oferty. Od razu też powiem, że nie zawsze opłaca się być lojalnym wobec towarzystwa ubezpieczeń. Kiedy nie korzystasz z automatycznego przedłużenia polisy, to rozglądając się wcześniej możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Dodatkowo wykupienie ubezpieczenia przez internet nie zawsze oznacza, że otrzymasz tańsze OC. Towarzystwa ubezpieczeń wyposażyły swoich agentów w pakiet zniżek, które nie są dostępne on-line. W dzisiejszych czasach nawet nie trzeba iść do agenta. Możesz się z nim umówić telefonicznie, a on prześle Ci propozycję na e-mail. Jeżeli będzie atrakcyjna, to wtedy możesz umówić się na spotkanie i podpisać polisę.
Słowem podsumowania, warto na miesiąc wcześniej zacząć szukać nowego ubezpieczenia. Możesz skorzystać z usług multiagencji, która zaproponuje Ci więcej opcji na tańsze OC. Dzięki temu sprawdzisz, czy bycie lojalnym się opłaca (choć najczęściej nie). Sprawdź też, czy na pewno potrzebujesz tyle dodatkowych opcji ubezpieczenia. Naprawdę w zupełności wystarczy OC i assistance, jeżeli chodzi o auta powyżej 5 lat.