Każdy z nas ma styczność z ubezpieczeniami i w swoim życiu musiał coś ubezpieczać. W takim razie jak czytać OWU, żeby coś z niego zrozumieć?
? Czy to w szkole przy decyzji o wykupieniu NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) szkolnego.
? Przy kredycie na dom, żeby wykupić ubezpieczenie mieszkalne.
? A także polisa na życie, bo wymaga tego od nas bank.
? Albo po prostu, kiedy stajemy się szczęśliwymi właścicielami auta i potrzebujemy obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Od początku – czym jest OWU?
Jak już wcześniej wspomniałam, dokument OWU to tak naprawdę warunkami ubezpieczenia, które zawierasz. Dobrze wiedzieć jak czytać OWU, żeby rozumieć, co nam przysługuje w ramach ubezpieczenia, a jakie mamy obowiązki z niego wynikające.
Wiedziałeś, że jeżeli decydujesz się na ubezpieczenie domu, to musisz wykonywać w określonym terminie przeglądy? Chodzi o przeglądy np. kominiarskie lub instalacji elektrycznej. Jeżeli to zaniedbasz, a na przykład dojdzie do uszkodzenia komina w twoim domu. To możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania, bo z twojej strony było to rażące niedbalstwo.
To nie jest takie trudne! Jak czytać OWU ze zrozumieniem?
Dokument z ogólnymi warunkami ubezpieczenia dołączony do umowy ubezpieczenia to skarbnica informacji na temat naszych praw i obowiązków. To z niego dowiesz się o:
- wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń, czyli za co ubezpieczyciel nie odpowiada,
- wysokości sumy ubezpieczenia i składki,
- karencji, czyli od kiedy mogę ubiegać się o odszkodowanie,
- przedmiocie i zakresie ubezpieczenia, czyli co jest ubezpieczone i od czego,
- jak zgłosić szkodę i kiedy (więcej dowiesz się z artykułu Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?,
- na jakich warunkach dostaniesz odszkodowanie,
- warunki odstąpienia od umowy,
- podstawowe definicje i pojęcia ubezpieczeniowe, które warto wiedzieć, a czasami są zawiłe.
Każda wskazana sekcja to ważny element i dobrze się z nim zapoznać podpisując umowę z zakładem ubezpieczeń. Nie są tutaj wymienione wszystkie zapisy, jakie można znaleźć w OWU. Jednak z tych wskazanych najczęściej się korzysta, gdy przychodzi moment, że chcemy skorzystać z wykupionej polisy.
Na szczęście teraz treści większości umówi i warunków są dostępne w internecie. Możesz je sprawdzić, zanim zdecydujesz się na podpisanie polisy. Jeżeli szukasz jakiegoś konkretnego słowa lub wyrażenia, to wystarczy skorzystać z wyszukiwarki w przeglądarce (ctrl + f) i wyszukać interesująca frazę.
Zwróć uwagę na terminy, zakresy polisy i wyłączenia
Przed zawarciem umowy o polisę z ubezpieczycielem zwróć szczególną uwagę w OWU na wyłączenia odpowiedzialności. Nawet najlepsza oferta z pełnym pakietem all risk będzie miała informację, za co ubezpieczyciel nie wypłaci Ci pieniędzy.
Kolejnym punktem OWU, z którym warto się zapoznać to zapisy dotyczące przedmiotu ubezpieczenia. Z tej części będziesz wiedział, co tak naprawdę masz ubezpieczone.
Ochrona ubezpieczeniowa mieszkania może nie obejmować np. twoich rzeczy, które trzymasz w piwnicy.
W tej sekcji znajdziesz też informacje o sumach ubezpieczeń i zakresie ochrony. W związku z tym dowiesz się, jaką dostaniesz wypłatę świadczenia w przypadku ubezpieczenia na życie lub polisy NNW. Tutaj najczęściej jest określany procent uszczerbku na zdrowiu.
Czy to zdarzenie jest objęte ochroną i kwalifikuje się, żeby dostać odszkodowanie z ubezpieczenia NNW szkolnego? Sprawdźmy!
- Ania wracała ze szkoły do domu, więc miejsce zdarzenia obejmuje otrzymanie odszkodowania.
- Przy zdarzeniu był czynnik zewnętrzny w postaci psa, więc można uznać, że sam wypadek był niespodziewany i zewnętrzny, czyli odpowiada definicji nieszczęśliwego zdarzenia.
- Złamana ręka to następstwo nieszczęśliwego wypadku.
W związku z tym zdarzenie i jego skutek, czyli złamana ręka, kwalifikują się do wypłaty odszkodowania. Teraz tylko pozostało sprawdzić jaki procent za złamaną rękę jest określony w OWU. O wysokości odszkodowania w tym przypadku decyduje, czy złamana ręka jest tzw. dominująca, czyli czy Ania jest lewo, czy praworęczna.
Jaka część dokumentu jest najważniejsza?
Ciężko jednoznacznie określić, jakie są najważniejsze informacje w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Cały dokument ma znaczenie i tak jak każdą inną umowę należy się z nim zapoznać, nim go podpiszemy. Sama polisa, czyli umowa ubezpieczeniowa, nie zawiera tyle informacji jak samo OWU.
Jeżeli miałabym wskazać dwie najważniejsze sekcje OWU, to byłoby to:
- Wyłączenia odpowiedzialności.
- Przedmiot ubezpieczenia i zakres odpowiedzialności.
Podsumowując, OWU należy przeczytać, bo wynikają z niego prawa i obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczyciela. Nieznajomość warunków zawartych w tym dokumencie, to jak nieznajomość prawa. To, że go nie znam, nie oznacza, że nie muszę się do niego stosować. Dokładne zapoznanie się z OWU pozwoli uniknąć późniejszych sporów z towarzystwem ubezpieczeń. Co więcej, pozwoli też dokonać lepszego wyboru ubezpieczenia i rzeczywiście zapewni Ci wsparcie.