Gdy już dojdzie do stłuczki, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach możemy spisać oświadczenie sprawcy kolizji z drugim kierowcą, a kiedy należy wezwać policję. Pomoże nam w tym rozróżnienie między kolizją a wypadkiem drogowym.
Kolizja — stłuczka samych pojazdów bez większych uszkodzeń, oba pojazdy mogą się poruszać.
Wypadek — zdarzenie, w którym oprócz uszkodzonych aut, są też osoby ranne.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kiedy spisać oświadczenie?
- Co musi być w oświadczeniu kolizji?
- Jak wygląda wzór?
- Czy muszę mieć ze sobą wzór oświadczenia?
Kiedy spisać oświadczenie?
Dokument potwierdzający o kolizji najlepiej spisać, gdy samo zdarzenie było niewielkie w uszkodzeniach i nie ma osób rannych. Drobna stłuczka, szkoda na parkingu to sytuacje, w których takich dokument wystarczy. Może się nawet okazać, że jak będziemy chcieli wezwać policję do takiego zdarzenia, to poinformują, że wystarczy spisać oświadczenie z miejsca zdarzenia.
Co musi być w oświadczeniu kolizji?
Teraz skupmy się na tym, co w takim dokumencie powinno się znaleźć, żeby mogło być wystarczające dla zakładu ubezpieczeń.
Informacje o kierujących oraz właścicielach
W dokumencie powinny pojawić się informacje, kto kierował w trakcie zdarzenia. Należy dopisać też informacje o właścicielach aut, jeżeli to nie byli kierowcy. Najlepiej spisać takie dane jak:
- imię i nazwisko,
- adres,
- PESEL (ważny w przypadku przypisania szkody do odpowiedniej osoby),
- dane kontaktowe (telefon, adres e-mail),
- podpisy obu stron kolizji.
Informacje na temat samochodów
W danych dotyczących aut powinny pojawić się takie informacje jak:
- marka i model pojazdu,
- numer VIN,
- numer rejestracyjny,
- numery polis OC pojazdów i nazwę ubezpieczyciela.
Tyle danych jest wystarczających, żeby jednoznacznie określić pojazd. Nie trzeba wypisywać roku produkcji albo rodzaju paliwa. Dokładniejsze dane o swoim pojeździe poda już bezpośrednio poszkodowany, gdy będzie zgłaszał szkodę.
Opis zdarzenia, czyli co się stało?
Ważne, żeby w opisie pojawiły się takie informacje jak:
- kiedy doszło do kolizji (data i godzina),
- gdzie miało miejsce zdarzenie (miejscowość, nazwa ulicy lub który kilometr – w przypadku autostrad czy dróg ekspresowych),
- krótki opis sytuacji (jak się poruszały samochody, czy to było na skrzyżowaniu, czy któryś z uczestników wyprzedzał albo omijał coś itp.),
- uszkodzenia obu pojazdów (w tym opis, którymi stronami się zderzyły),
- uszkodzenia innych przedmiotów (które były przewożone i najlepiej wykonać ich zdjęcia).
Im więcej szczegółów tym lepiej. Jeżeli mamy jakichś świadków, możemy też ich poprosić o podanie danych kontaktowych do siebie, gdyby były problemy z ustaleniem winnego za szkodę. Oczywiście bardzo ważne jest, żeby sprawca napisał, że przyznaje się do winy.
Jak wygląda wzór?
Wzór jest dosyć prosty i zawiera po prostu wymienione wcześniej elementy. Skorzystanie z niego jest o tyle wygodne, że nie trzeba pamiętać, albo szukać co trzeba napisać w oświadczeniu, bo na wzorze wszystko jest. Jeżeli nie dostałeś wzoru od swojego ubezpieczyciela, to poniżej możesz pobrać wzór w języku polskim, albo polsko-angielskim.
- Oświadczenie sprawcy kolizji po polsku:
- Oświadczenie sprawcy kolizji polsko-angielskie:
Wzory są również dostępne na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
Czy muszę mieć ze sobą wzór oświadczenia?
Nie ma obowiązku wożenia w aucie wzoru oświadczenia sprawcy kolizji. Jednak posiadanie takiego dokumentu jest wygodne, bo kiedy dojdzie do kolizji, to nie musimy szukać jakiejś kartki i zastanawiać się co na niej zapisać. Zwłaszcza że w takich sytuacjach jesteśmy zestresowani i po prostu możemy o czymś zapomnieć. Powiedzmy też sobie szczerze. O takich rzeczach się nie myśli, dopóki taka sytuacja nas nie spotka. Dopiero po takim zdarzeniu stwierdzamy, że lepiej mieć przy sobie taki wzór.