Czy w każdym przypadku, gdy doszło do kolizji i jesteś poszkodowanym, to możesz po prostu zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela? Niestety nie. To, że zapłaciłeś za ubezpieczenie, a masz na polisie tylko OC, nie znaczy, że Twój ubezpieczyciel może Ci pomóc. Bezpośrednia Likwidacja Szkód daje jednak taką możliwość. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega!
Z tego artykułu dowiesz się:
- BLS co to jest?
- Kiedy można skorzystać z BLS?
- Bezpośrednia likwidacja szkód, które towarzystwa należą do porozumienia?
- Różnice między BLS a OC
BLS co to jest?
Bezpośrednia Likwidacja Szkód polega na tym, że część towarzystw ubezpieczeniowych zawarło między sobą porozumienie. Polega ono na tym, że klient, który jet poszkodowany w kolizji może zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, zamiast do ubezpieczyciela sprawcy. Główny warunek jest taki, że oba towarzystwa muszą należeć do porozumienia BLS.
Zaletą tej opcji jest to, że Twój ubezpieczyciel ma już Twoje dane oraz sama likwidacja takiej szkody jest szybka. To już Twoje towarzystwo zajmuje się tym, żeby przekazać wszystkie dokumenty oraz wyliczenie szkody do towarzystwa sprawcy.
W 2015 roku porozumienie o bezpośredniej likwidacji szkód zostało wprowadzone między innymi dzięki Polskiej Izbie Ubezpieczeń. To na ich stronie też możesz przeczytać więcej, dlaczego BLS został wprowadzony.
Kiedy można skorzystać z BLS?
Jednak, żeby skorzystać z takiej możliwości muszą, zostać spełnione pewne warunki.
Do BLSa są przyjmowane szkody, które:
- Miały miejsce na terenie Polski.
- Towarzystwo ubezpieczeń poszkodowanego i sprawcy należą do porozumienia.
- Podczas kolizji uszkodzone zostały tylko auta lub inne przedmioty. Nie ma osób rannych.
- W kolizji brały udział tylko 2 samochody.
- Auta zderzyły się, a nie było to np. zajechanie drogi przez sprawcę, ale w Ciebie nie uderzył.
- Poszkodowany ma aktualną polisę na dzień zgłoszenia szkody do swojego ubezpieczyciela.
- Wartość uszkodzeń nie przewyższa 30 tys. zł.
Warunków jest sporo, ale główną ideą tego rozwiązania jest to, że szkoda powinna być łatwa i szybka w realizacji. Co oznacza, że odszkodowanie powinno być szybko wypłacone.
Jeżeli potrzebujesz informacji o tym jak zgłosić szkodę, to zapraszam Cię do artykułu gdzie dowiesz się jak to zrobić oraz jakie dokumenty będą Ci potrzebne do zgłoszenia (wraz z namiarami na ubezpieczycieli).
Bezpośrednia Likwidacja Szkód, które towarzystwa należą do porozumienia?
Obecnie do BLSa należy w sumie 7 towarzystw ubezpieczeniowych i ich marki (np. MTU to tzw. brand Ergo Hestii, nawet jeżeli mają różne loga). Do Bezpośredniej likwidacji szkód należą:
- PZU
- Warta, w tym:
- HDI
- Ergo Hestia, w tym:
- MTU
- mtu24.pl
- You Can Drive
- Link4
- Uniqa (w tym dawna AXA, które się połączyły w 2021 roku)
- Wiener (dawny Gothaer)
- Aviva (która została wykupiona przez Allianz i są w trakcie połączenia)
Lista dosyć dynamicznie się zmienia. Zwłaszcza ze względu na połączenia spółek. Ogólnie prawie 80% towarzystw należy do systemu BLS. Można się spotkać, że część ubezpieczycieli proponuje podobne rozwiązanie, ale dodatkowo płatne, jak np. Beesafe (nie są w porozumieniu), albo oferuje likwidację szkód u ubezpieczycieli niezrzeszonych w tym systemie (w swojej ofercie taką opcję mają Warta i PZU).
Poza tym informację o tym, czy Twój ubezpieczyciel należy do porozumienia, powinieneś znaleźć na jego stronie internetowej albo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Różnice między BLS a OC
Bezpośrednia likwidacja szkód wygląda tak jak usuwanie szkody z polisy OC, tylko nie dotyczy wszystkich szkód. Zatem jakie są różnice między nimi? Zajrzyj do tabeli, żeby się przekonać.
BLS | OC |
---|---|
Szkodę zgłaszasz do swojego ubezpieczyciela, a on zgłasza ją do ubezpieczyciela sprawcy i dostarcza dokumenty wraz z wyliczeniem szkody. | Szkodę zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy i sam nadzorujesz likwidację szkody. |
Dotyczy tylko określonych (prostych) szkód. | Dotyczy wszystkich szkód z OC (w tym szkód na osobie). |
Korzystasz z jakości, którą sam wybrałeś kupując polisę u swojego ubezpieczyciela. | Nie wiesz jak działa ubezpieczyciel sprawcy i jaką jakość swoich usług oferuje. |
Obecnie system BLS staję się standardem obsługi wśród ubezpieczycieli. Zwłaszcza że większość i to dużych towarzystw ubezpieczeniowych w nim już uczestniczy. Daje to też komfort poszkodowanemu, że liczy na kogoś, kogo sam wybrał do współpracy. Pozostaje kwestią czasu, aż cały rynek połączy siły, żeby ze sobą współpracować.