Miałeś kolizję z obcokrajowcem w Polsce? Nie miałeś kolizji, ale chciałbyś wiedzieć, jak możesz się przygotować na taką sytuację? W takim razie zapraszam do przeczytania artykułu! Będzie kołem ratunkowym na tym wzburzonym morzu ubezpieczeniowych komplikacji.
Spis treści:
- Różnica pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym
- Kiedy nie wzywać policji?
- Kolizja z autem z Unii Europejskiej w Polsce
- Co robić po kolizji ze sprawcą z EOG?
- Kolizja z autem spoza Unii Europejskiej w Polsce
- Kolizja z Ukraińcem
- Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy zagranicznego?
- Jak wygląda likwidacja szkody?
- Kto mi wypłaci odszkodowanie i jak uzyskać odszkodowanie?
Różnica pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym
Na początek dobrze rozróżnić, czym różni się kolizja drogowa od wypadku drogowego.
Kolizją nazywamy stłuczkę, w której uszkodzone zostały same auta lub jakieś inne mienie.
Wypadek jest wtedy, kiedy oprócz uszkodzonych samochodów, są również osoby ranne.
Kiedy nie wzywać policji?
Zacznijmy od tego, kiedy nie będzie wymagana policja na miejscu zdarzenia.
- Uszkodzenia są niewielkie, oba auta są sprawne i mogą się dalej poruszać.
- Nie było osób rannych w tym zdarzeniu.
- Możesz dogadać się ze sprawcą i nie ma między wami bariery językowej.
W każdym innym przypadku lepiej będzie wezwać policję, jeżeli miałeś stłuczkę z obcokrajowcem. Pamiętaj też, że jeżeli macie problem z ustaleniem winy, albo boisz się, że druga strona chce Cię oszukać lub coś na Tobie wymusić, to zawsze lepiej będzie wezwać policję. Nawet jak jesteś sprawcą i będzie się to wiązało z mandatem.
Kolizja z autem z Unii Europejskiej w Polsce
Unia Europejska w tym wypadku to duże uproszczenie. Tak naprawdę ujednolicone zasady dotyczą terenu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. EOG). W EOG wystarczy obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, które obowiązuje w kraju macierzystym.
Co to oznacza dla Ciebie, jak np. zderzyłeś się w Sosnowcu z autem na niemieckich blachach?
To znaczy, że będąc obywatelem kraju należącego do EOG i poruszając się w jej obszarze, nie trzeba wykupować dodatkowego ubezpieczenia. W powyższym przypadku wystarczy, że sprawca miał niemieckie ubezpieczenie.
Co robić po kolizji ze sprawcą z EOG?
- Wezwij policję. Policjant spisze wasze dane i sprawdzi dokładnie, u jakiego ubezpieczyciela zagranicznego ma sprawca polisę. Może jak pan (lub pani) policjant będzie taki miły, to podpowie Ci jak ustalić tzw. korespondenta w Polsce.
- Skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Wskażą, kto zajmie się likwidacją twojej szkody. Część z zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych ma swoich przedstawicieli w Polsce. A jeżeli go nie ma, to taką szkodę likwiduje Warta albo PZU. Więcej informacji znajdziesz na stronie PBUK.
- Zgłoś szkodę do towarzystwa ubezpieczeń, które wskazało PBUK.
- Uzbrój się w cierpliwość. Likwidacja takiej szkody może długo potrwać …
Kolizja z autem spoza Unii Europejskiej w Polsce
Trochę trudniej jest w przypadku kolizji z autem spoza EOG. To może być auto na białoruskich, ukraińskich czy rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Najważniejszą informacją jest dla Ciebie, w jakim kraju jest zarejestrowane auto sprawcy oraz gdzie wykupił zieloną kartę. Ubezpieczyciel, który wydał zieloną kartę, będzie likwidował twoją szkodę.
Jeżeli już wiesz co to za firma, to teraz skorzystaj z wyszukiwarki PBUK, żeby ustalić korespondenta, który będzie pośrednikiem między Tobą a tamtym towarzystwem. Jeżeli nie ma go wyznaczonego, to znaczy, że szkodę będzie likwidowało PZU lub Warta.
Kolizja z Ukraińcem
Na takiej samej zasadzie działa zgłoszenie szkody w przypadku ukraińskich aut. Tylko w obecnej sytuacji może się zdarzyć, że kierowcy takich aut mają wykupione ubezpieczenie graniczne. Ubezpieczycielem w takiej sytuacji może być również polskie towarzystwo ubezpieczeń i do niego należy się zgłosić w celu otrzymania odszkodowania.
Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy zagranicznego?
Nim zgłosisz szkodę, wejdź na stronę PBUK. Na niej znajdziesz wszelkie informacje o tym, jaki ubezpieczyciel zlikwiduje twoją szkodę.
W przypadku szkód wyrządzonych w Polsce przez samochód zagraniczny trzeba ustalić korespondenta. Korespondentem będzie polskie TU, które po prostu będzie pośredniczyć między Tobą a ubezpieczycielem sprawcy.
Spójrzmy na przykład, żeby rozjaśnić tę sprawę.
Dla pewności sprawdź kontakt do ubezpieczyciela na jego stronie albo skorzystaj ze wpisu Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. W przypadku szkód zagranicznych lepiej jest zadzwonić i zgłosić telefonicznie taką szkodę. Niestety w większości przypadków ubezpieczyciele nie mają przygotowanych formularzy online do takich szkód.
Jak wygląda likwidacja szkody?
Likwidacja szkody wygląda podobnie, jakbyś zgłosił szkodę z polskiej polisy OC. Są jednak dwie istotne różnice:
- Likwidacja trwa dłużej, bo po prostu dużo czasu zabiera polskiemu TU dogadanie się z tym zagranicznym. Muszą wszystko między sobą ustalić. Polski ubezpieczyciel nie będzie chciał wydawać własnych pieniędzy, jeżeli nie dostanie potwierdzenia od zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń, że przyjmuje odpowiedzialność za szkodę.
- Nie licz na ułatwienia w postaci, że ubezpieczyciel skieruje Cię do naprawy do warsztatu. Będzie chciał rozliczyć się gotówkowo, czyli po oględzinach wypłaci Ci odszkodowanie na konto.
Jeżeli będzie Ci zależało naprawić samochód przed wydaniem decyzji, to licz się z tym, że wszystkie koszty będą po twojej stronie. Tak samo jest w przypadku samochodu zastępczego.
Zresztą odszkodowania, za sam samochód zastępczy, bywają bardzo problematyczne w przypadku szkód zagranicznych. Zagraniczni ubezpieczyciele nie chcą wypłacać odszkodowań za auto zastępcze albo bardzo ograniczają dni, które według nich są wystarczające do skorzystania z takiego auta zastępczego.
Kto mi wypłaci odszkodowanie i jak uzyskać odszkodowanie?
Pieniądze z ubezpieczenia wypłaci Ci polskie towarzystwo, ale musi mieć ono gwarancję, że koszty, które ustalił polski rzeczoznawca, pokryje w całości ubezpieczyciel sprawcy. W celu otrzymania odszkodowania będzie potrzebny podobny komplet dokumentów, co w przypadku kolizji z polskim sprawcą. Im szybciej dostarczysz wszystkie wymagane dokumenty, tym jest minimalna szansa, że szybciej dostaniesz odszkodowanie.
Na koniec nie martw się! Kolizja z zagranicznym sprawcą nie jest końcem świata. Co prawda te szkody wleką się niemiłosiernie, choć nie w każdym przypadku, ale również mają swój finał.