Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przyniosło kolejny wzrost stóp procentowych w lutym. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy wzięli kredyty w czasie jak stopy były na bardzo niskim poziomie. Ich raty za kredyt znów wzrosną.
Główna stopa procentowa (tzw. referencyjna) wzrosła z 2,25% do 2,75%. Zmiany stóp procentowych możemy zobaczyć na wykresie. Na pomarańczowo oznaczyłam lutową podwyżkę.
Dobrą wiadomością jest, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła również stopę rezerwy obowiązkowej. 3,5% będzie obowiązywać od 31 marca 2022 r.
Czym jest rezerwa obowiązkowa?
Stopa rezerwy obowiązkowej określa ile pieniędzy muszą banki komercyjne zostawić w banku centralnym. Ma to na celu przede wszystkim zapewnienie ich wypłacalności, ale nie tylko. Oznacza to również, że banki będą mogły przeznaczyć mniejszą ilość pieniędzy na kredyty. Tym ruchem RPP chce osłabić inflację. Podwyższenie tej stopy może również doprowadzić do zmniejszenia podaży pieniądza.
To dobra wiadomość, że RPP w swoich działaniach zacieśnia politykę pieniężną, żeby inflacja wyhamowała. Jest to trudne zadanie, a oprócz Polski mierzą się z tym również inne kraje.
Kiedy wzrośnie oprocentowanie lokat?
W związku z kolejnym podniesieniem stóp procentowych i rezerwy obowiązkowej, możemy coraz bardziej liczyć na korzystniejsze oprocentowania lokat. Dlaczego? Z jednej strony wzrost kosztów kredytów, a z drugiej ograniczenie funduszy banków przez wpłacanie środków do banku centralnego. To powoduje, że banki muszą poszukać pieniędzy w inny sposób, niż tylko przez kredyty, a tu dobrym rozwiązaniem jest atrakcyjna oferta lokat. Pytanie tylko ile będziemy musieli poczekać na zauważalne zmiany.
Już teraz zapraszam Cię do zapoznania się z potencjalnie najlepszą lokatą na luty 2022.