Nabywanie nowych kompetencji, w dzisiejszym pędzącym na umór świecie, jest długotrwałe. Tak naprawdę weszliśmy w czasy, gdzie nie można stać w miejscu. Jak w takich warunkach rozwijać się zawodowo? W końcu…
… jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.
– mawiał Heraklit z Efezu.
Ciągły rozwój zawodowy czy osobisty to część współczesnej codzienności. W takim razie zapraszam Cię do czytania i sam się przekonaj, co robić i jak rozwijać się zawodowo.
Co to jest rozwój zawodowy?
Rozwój zawodowy to nic innego jak podnoszenie swoich umiejętności związanych z twoją obecną pracą lub w związku z rozwojem w kierunku zmiany posady. Model zawodowy znanym naszym rodzicom odchodzi w zapomnienie. Coraz bardziej jesteśmy świadomi, a dla najmłodszego pokolenia to już rzeczywistość, że trzeba rozwijać swoje kompetencje i nie wiązać się z jednym pracodawcą na całe życie. Dzięki temu możemy liczyć na awans w pracy lub podjąć się całkiem nowego zawodu dla lepszego zarobku i perspektyw.
Jeżeli chcesz przeczytać, dlaczego warto zmienić pracę, zapraszam do wpisu Jak często zmieniać pracę. 5 powodów, dlaczego warto zmienić pracę.
Jak rozwijać się zawodowo?
Zdobywanie nowych umiejętności kojarzy nam się przede wszystkim z nauką. W takim razie, jakie nowe kompetencje możesz zdobyć? Wszystko zależy, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Spójrzmy, od czego można zacząć.
- Ucz się nowych języków lub podszkól się w obecnie Ci znanym języku obcym – z tego, co widać po ofertach pracy, języki obce są ważną umiejętnością dla pracodawców. Nadal królują oferty z językiem angielskim, ale możemy znaleźć też te mniej lub bardziej egzotyczne. Od czeskiego i niemieckiego, po języki skandynawskie albo te z dalekiego wschodu jak japoński. W ostatnim czasie oprócz angielskiego przeważa też język ukraiński.
- Postaw na kursy – i nie chodzi tu nawet o udział w stacjonarnych kursach. Jak najbardziej możesz się zapisać na rejestratora medycznego, księgowego albo kosmetyczkę. Jednak te kursy co mogą, przenoszą się do internetu. Dzięki temu możesz nabyć nową wiedzę w przytulnym domu. Wśród nich znajdziesz wiele opcji, zwłaszcza jak chcesz się rozwijać w szeroko pojętym IT.
- Zapisz się na darmowe webinary – na nich sprawdzisz, czy dany temat Cię interesuje i czy będziesz czuł się w nim dobrze. Można znaleźć naprawdę wiele takich webinerów, dużo reklamuje się na samym Facebooku. W wyszukiwarkę możesz wpisać nazwę interesującego Cię zawodu i webinar. Google zrobi resztę 🙂
- Studia podyplomowe – jeżeli jesteś po studiach, możesz śmiało zapisać się na studia podyplomowe. W rok lub dwa zdobędziesz nową wiedzę i certyfikat z uczelni. Zakres, jaki możesz znaleźć na uczelniach, jest ogromny. Zaczynając od zarządzania i finansów kończąc na turystyce i psychologi.
- Umiejętności miękkie – są to trudniejsze kompetencje do szlifowania i zahaczają o rozwój osobisty, ale warte poświęcenia im uwagi. W tym obszarze możesz np. powiększyć swoją pewność siebie, ćwiczyć swoją organizację pracy albo swoją życzliwość do ludzi. To tylko kilka umiejętności miękkich, ale możesz sam nad nimi pracować. Czy to przez realizowanie wyznaczonych zadań, żeby walczyć ze stresem, albo ćwiczyć umiejętność opanowania się, kiedy ktoś Cię wkurzy.
Co prawda ostatni punkt, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy kompetencji, których nie da się łatwo nauczyć. Bardziej dotykają kwestii praktyki i doświadczenia. Dotyczą one zachowania i radzenia sobie w określonych warunkach. Co nie znaczy, że nie są osiągalne.
Wyznacz sobie cel
Jak rozwijać się zawodowo, jeżeli nie wiesz, w którym kierunku chcesz się rozwijać, bo chciałbyś np. zmienić pracę, ale nie jesteś pewien na jaką? To najlepiej będzie wyznaczyć sobie małe cele, które pomogą Ci poznać daną dziedzinę.
Chcesz nauczyć się programowania, to obejrzyj film instruktażowy na Youtubie, albo skorzystaj z jakiejś strony, która oferuje darmowe ćwiczenia.
Chcesz zostać kwiaciarką, spróbuj robić własne bukiety z pomocą filmików i inspiruj się Pinterestem. Wiedza jest teraz bardzo łatwo dostępna, trzeba tylko po nią sięgnąć.
Cele dodatkowo pomogą w zorganizowaniu się. Nie jest łatwo pogodzić aktualną pracę, domowe obowiązki i rozwój w czasie wolnym. Jest to wyrzeczenie kosztem własnego odpoczynku, ale możesz wiele zyskać, jeżeli tylko spróbujesz. Wygospodarowanie jednej godziny, zamiast obejrzenia serialu jest tego warte.
Dlaczego rozwój zawodowy jest ważny?
Najważniejszym plusem zadbania o własny rozwój zawodowy jest to, że jesteś przygotowany na zmiany. Nie straszna Ci utrata pracy, bo masz doświadczenie i dodatkowe kompetencje, żeby sobie poradzić w znalezieniu nowej posady. Dodatkowo przy planowaniu swojego rozwoju zawodowego zdobywasz dodatkowe umiejętności. Jakie to mogą być umiejętności?
✔️ Jesteś coraz lepszy w wyznaczaniu celów i ich realizacji.
✔️ Ćwiczysz terminowość.
✔️ Wzrasta twoja pewność siebie i motywacja po osiągnięciu każdego celu lub po zdobyciu nowej umiejętności.
✔️ Wiesz jakie są twoje mocne i słabe strony.
✔️ Rutyna to taki smok z bajki, nigdy nie widziałeś jej na oczy.
Teraz twoja kolej na sprawdzenie w jaki sposób mógłbyś zaplanować swój rozwój zawodowy. Pomyśl co wychodzi Ci dobrze, jakie masz mocne strony. Może to sprawi, że zamiast nowej pracy, znajdziesz nową pasję, którą z przyjemnością będziesz realizować. Może Ci w tym też pomóc Andrzej Tucholski i jego ebbok „Pomysł na siebie w tydzień – 21 narzędzi, by osiągnąć cel”. Andrzej robi dobrą robotę, a jak chcesz trochę darmowej wiedzy, to odsyłam Cię do jego bloga lub filmików na Youtubie 🙂
Zobacz również Dlaczego rozwój osobisty jest ważny. W końcu możemy doskonalić się nie tylko na jednej płaszczyźnie naszego życia.